ANNELER GÜNÜ

Hakkını ödeyemeyeceğimiz annelerimizin her ne kadar her gün hatırlanması gerekse de, yılın bir günü yalnızca onlara ayrılmıştır. Bütün Dünya’da farklı tarihlerde kutlanan anneler günü, genel olarak Mayıs ayında kutlanmaktadır. Anneler günü Türkiye’de Mayıs ayının ikinci Pazar gününde kutlanmaktadır.

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Anneler Günü geleneğinin tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. İlk olarak Antik Yunanlar tarafından kutlanmaya başlanmıştır. Çünkü o dönemde mitolojideki birçok tanrıçanın annesi sayılan Rhea için festivaller düzenlenmekteydi. Daha yakın tarihlere gelecek olursak Amerika Birleşik Devletleri’nde Virginia eyaletinde yaşamakta olan Anne Jarvis, vefat eden annesi adına bir kutlama yapmak ister. 1908 yılında ilk kez kutlama gerçekleşir. 407 çocuk ve annesi bu kutlamaya katılır. Fakat temsilciler meclisi bu durumu onaylamamıştır. Anna yetkililer ile bu durumu görüşmüş ve uzun çabalar sonucunda 1914 yılının ikinci pazarında Anneler Günü ilan edilmiştir. Bu çerçevede anneler günü Türkiye’de de aynı tarihlerde kutlanmaya başlanmıştır.

Anneler Gününde Ne Yapılmalı?

Anneler gününde anneniz için hiçbir şey yapmasanız yalnızca güzel cümlelerle anneler günü mesajı kursanız bile onu çok mutlu edeceğinizden emin olabilirsiniz. Özel günlerde özellikle kadınlar için en önemli olan şey, hatırlanmaktır. Annenize alacağınız bir çiçek ya da uzak şehirlerde hatta ülkelerdeyseniz en güzel hediye gönderilen bir çiçek olacaktır. Her anne evladından gelen çiçek ile belki de o anlık kendini dünyanın en mutlu insanı hissedecektir. Çiçek dışında çikolata, mutfak eşyaları, aksesuarlar, kişiye özel olarak tasarlanan hediyeler de anneler gününde annenize alabileceğiniz en güzel hediyeler arasında yer almaktadır. Ayrıca gümüş kolye, küpe, yüzük, bileklik vb. her türlü ürünler de annelere bu özel günlerde sunulabilecek unutulmaz hediyeler arasında yer almaktadır.

Anneniz ile aynı şehirde iseniz anneler günü organizasyonu yapabilirsiniz. Pazar gününe denk gelmesi sebebi ile genel olarak herkes izinlidir. Bu nedenle bir pazar kahvaltısına ya da akşam yemeğine götürmek çok yerinde ve güzel bir davranış olacaktır. Ya da annenizin yıllardır çok yorulduğunu ve biraz olsun dinlenmesi gerektiğini düşünüyorsanız ona tatil hediye edebilirsiniz. Özellikle bir termal tesiste oda ayarlamanız hem mevsim açısından hem de kendisini daha dinlenmiş hissetmesi bakımından oldukça faydalı bir hediye olacaktır.

whatsapp.png