Babalar Günü

Evin direği, kız evlat için sığınacak liman, erkek evlat için rol model olan babalarımızın her ne kadar her gün kıymetini bilmemiz gerekse de yılın bir günü onlar için daha önemli kılınmıştır. Haziran ayının üçüncü pazarı ülkemizde Babalar Günü olarak kutlanmaktadır.  


Babalar Günü Ne Zaman ve Nasıl Kutlanmaya Başlanmıştır?

Anneler gününün ilk olarak Amerika’da kutlanmaya başlanmasının ardından, Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı Sonora, Smart Dodd babalar gününün de kutlanması gerektiğini düşünmüştür. Dodd annesiz büyümüş bir çocuktu. Babası ona hem annelik hem de babalık yapmıştır. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ı Babalar Günü olarak kutlanması adına çalışmalar başlattıysa da yetiştirememiştir. Bu nedenle Haziran ayının üçüncü pazarları kutlanmaya başlamıştır. İlk kez 19 Haziran 1910 yılında kutlanan Babalar Günü, 1966 yılında başkan olan Lyndon Johnson’un bildiri yayınlaması ile resmi hale gelmiştir. Hatta öyle ki 1972 yılında o dönemin başkanı olan Richard Nixon bugünü yasal olarak resmi tatil ilan etmiştir.

Babalar Günü Hediyesi Ne Alınabilir?

Bugünde babalarınıza Babalar Günü mesajları atarak çok mutlu edebilirsiniz. Bu mesajlar sayesinde hediye alınmasına bile gerek duyulmayabilir. Babalar duygularını belli etmese de söz konusu evlatları olduğunda belki de herkesten daha mutlu olurlar. Babalar Günü mesajları artık sosyal medyaların yaygın olması sebebi ile sosyal medya üzerinden paylaşılarak da gönderilebilir.

Babalar Günü hediyesi olarak kravat, traş makinesi, kol düğmesi, gömlek, kemer, cüdan, parfüm babalara alınan en klasik hediyelerdir. Klasik hale gelmiş olsalar da her zaman işe yarar. Bunlar dışında daha duygusal bir hediye vermek istiyorsanız, babanız ile bir fotoğrafınızı çerçeveletip, hediye paketine sarabilirsiniz. Dünyanın en pahalı hediyelerinden bile daha kıymetli bir hediye olacağına emin olabilirsiniz.

Günümüzde popüler olan bir başka babalar günü hediyesi de kişiye özel tasarlanan hediyelerdir. İsim yazan kalemler, kalemlikler, madalyalar, kupalar, ödüller son dönemin en çok alınan hediyeleri arasında yer almaktadır. Ayrıca gümüş tespih, yüzük vb. gümüş ürünler de babalar için her daim hediye vereni hatırlayacağı ve yanından ayırmayacağı hediye seçenekleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Babalar gününde daim hatırlayan ve hatırlanan babalardan olmanız dileğiyle..

 

whatsapp.png