Gümüş Takı Kullanımı Hakkında Faydalı Bilgiler

Gümüş, kimyasal bir elementtir. Altın ve bakırdan sonra eski dönemlerde en çok kullanılan süs eşyasıdır. Tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Altından daha sert olması sebebi ile daha kolay işlem görebilmektedir. Genel olarak 925 ayar gümüşler bulunmaktadır. Bu Sterling Silver olarak bilinmektedir. Aslında ticari olarak gümüş en az 999 ayardır. Takı yapımlarında 925 ayar kullanılmaktadır. Gümüşün ayarı takıdaki gümüş oranını göstermektedir.

Gümüş Takı Nasıl Anlaşılır?

Takınızın gümüş olup olmadığını kendinizin anlaması neredeyse imkansızdır. Gümüş konusunda uzman olan kişiler tarafından anlaşılmaktadır. Gümüş takınızın üzerinde ayar yazıyor olması onun gerçek bir gümüş olduğu anlamına gelmez, bunu unutmayınız. Fakat bazı ipuçları ile takınızın gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Gümüş ağırdır. Eğer takınız çok hafif ise sahte olduğundan şüphelenebilirsiniz. Gümüş takınız karardığında sahte demeniz doğru değildir. Çünkü gümüşün doğasında kararma vardır.

Gümüş Neden Takılır?

Gümüş takmak tamamen tercih meselesidir. Gümüş takı seven pek çok insan bulunmaktadır. Hem çok şık tasarımları olması hem de altın, pırlanta ya da diğer takı çeşitlerine göre daha uygun fiyatlı olması sebebi ile de gümüş takı hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Günümüzde gümüş takılar hem erkek hem de kadınlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Küpelerden, yüzüklere, kolyelerden, bilekliklere kadar pek çok gümüş tasarımlı şık takılar bulunmaktadır. Sevdiklerinize hediye alırken de kendinize şık bir takı alırken de gümüş tercih edebilirsiniz. Gümüş takılar en çok altına göre daha uygun fiyatlı olması sebebi ile tercih edilmektedir. Görünüş olarak altın kadar şık bir görünüme sahiptir. Günümüzde birbirinden şık tasarımları bulunan gümüş takılar bulunmaktadır.

Gümüş Nasıl Takılır?

Takı severler pırlantalardan, altına, gümüşe kadar pek çok takı çeşidini severek takarlar. Gümüşün daha uygun fiyatlı olması sebebi ile daha fazla tercih edilmektedir. Gümüş takılar hem kadınlar hem de erkekler tarafından çok tercih edilmektedir. Gümüş yüzükler en çok tercih edilen takı modellerinden bir tanesidir. Gümüş yüzük, küpe, bileklik, kolye, saat gibi pek çok takı modellini güvenle takabilirsiniz.

Gümüş Takı Nasıl Parlatılır?

Gümüş takılar zamanla kararması sebebi ile parlatılmaya ihtiyaç duyulur. Bu durumda uzman kişilere teslim edilerek parlatılabilir. Ayrıca marketlerde de bulabileceğiniz gümüş temizleyiciler bulunmaktadır. Bu temizleyici kremler ile pamuklu bez yardımıyla gümüş parlatılabilir. Gümüş parlatmak için kullanılacak bezler de satılmaktadır. Bu bezler de satın alınabilir. Bez üzerine gümüş temizleyici kremlerden sürerek, gümüş takılar parlatılmaktadır. Parlatılan gümüş takının kurumasını beklemeniz gerekmektedir.

Gümüş takılarınızı parlatmadan önce takınızın tamamen kararmasını beklemeyiniz. Takı da kararmalar gördüğünüz anda hemen parlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda daha hızlı parlayacaktır. Eğer çok kararan bir gümüş takınız var ise bunu da siz kendiniz yapmanız yerine uzman kişilere teslim etmeniz daha doğru olacaktır.

Gümüş Takılar Nasıl Temizlenir?

Gümüş takılar kararması beklenmeden ara ara temizlenmeli ve düzgün bakılmalıdır. Doğru bakıldığında gümüş takılarda kararma görülmez. Gümüş takıların temizlenmesi için birçok yerde satılan gümüş temizleme ürünleri satılmaktadır. Bu temizlik ürünlerini satın alarak gümüşlerinizi temizleyebilir ve kararmadan uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Gümüş Takılar Nasıl Parlatılır (Evde) ?

Gümüş takıların evde parlatılması için çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler genel olarak etkili yöntemlerdir. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

·         Diş Macunu ile Gümüş Takı Parlatma

Bu yöntemi kullanmak için öncelikle gümüş takınıza bir diş fırçası ile diş macunu sürmelisiniz. Daha sonra bu takıyı su dolu bir kaba koyarak yarım saat kadar bekletin. Yarım saatin sonunda takınızı suyun içerisinden alın durulayın ve kurutun. Gümüş takınızın parladığınız göreceksiniz.

·         Sirkeli Su ve Karbonat ile Gümüş Takı Parlatma

Bilindiği üzere sirkenin asit oranı oldukça yüksektir. İki yemek kaşığı kadar sirkeye bir miktar su ve yine iki yemek kaşığı kadar kabartma tozu ekleyin. Bu karışımın içerisine gümüş takılarınızı koyun. Yarım saat kadar beklettikten sonra takılarınızı suyun içerisinden çıkartın ve iyice durulayarak kurutun. Takılarınız çok büyük ise sirkeli bez ile de silebilirsiniz.

·         Limon ve Tuz ile Gümüş Takı Parlatma

2 yemek kaşığı kadar limonsuyu ile 1 yemek kaşığı tuzu bir kapta su ile karıştırın. Ardından bu karışıma gümüş takılarınızı atın. Yine yarım saat bekleyin ve farkı görün. Takılarınızı limonlu ve tuzlu sudan çıkarttıktan sonra iyice durulamayı unutmayın. Bu işlemi de bezle büyük takılarınıza uygulayabilirsiniz.

·         Sigara Külü ile Gümüş Takı Parlatma

Sigara külü de gümüş takıların parlatılması için en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Sigara külünü bir pamuk ya da peçete yardımı ile ezerek gümüşlerinize sürün. Daha sonra iyice durulayın. Gümüşlerinizin parladığını göreceksiniz.

Gümüş Takılar Nasıl Beyazlatılır?

Gümüş takılar gümüşçüler tarafından beyazlatılabilmektedir. Aynı zamanda bazı kolay yöntemler ile evde kendiniz tarafından da beyazlatılabilir. Gümüşlerinizi beyazlatmanın en doğu yolu onları uzmanına teslim etmektir. İlk aldığınız gün ki gibi olmasını istiyorsanız aldığınız gümüşçüye ya da farklı gümüşçülere takılarınızı beyazlayabilirsiniz.

Gümüş Takılar Nasıl Saklanır?

Gümüş takılar bilindiği üzere hava ile temas ettiği zaman oksitlenmekte ve kararmaktadır. Bu da takı severlerin hoşuna gitmez. Özelikle sizler için değerli bir takı ise onun bozulmasını ve kararmasını istemezsiniz. Bu durumda takınızı doğru ortamda saklamanız gerekmektedir. Gümüş takılar hava almayan ortamlarda saklanmalıdır. Dilerseniz takı kutuları alabilir ve bu kutuların içinde gümüş takılarınızı güvenle saklayabilirsiniz.

Gümüş Takı Nasıl Yapılır?

Gümüş takılar bu işte uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu konuda eğitim veren kurumlar da bulunmaktadır. Kuyumculuk mesleğini gerçekten edinmiş kişiler takı da yapabilmektedir. Özellikle gümüş çok eski zamanlardan beri bilinen bir mücevherdir. Gümüş takılarını yapan ustalar aynı zamanda çok yeteneklidir. Gümüş takılar büyük bir işçilik ile yapılmaktadır.

Gümüş Takılarımı Nasıl Parlatabilirim?

Gümüş takılarınızı gümüşçülerde parlatabilirsiniz. Bunun dışında evde basit yöntemler ile de gümüş takılarınızı parlatabilirsiniz. Gümüş takı parlatmalarında en sık kullanılan ev yöntemleri diş macunu, sirkeli su, limonlu ve tuzlu su, sigara külü olmaktadır. Bu malzemelerin her biri ile çok basit şekilde gümüş takılarınızı parlatabilir ve ilk aldığınız gün ki haline döndürebilirsiniz.

Gümüş Takı Ne ile Temizlenir?

Gümüş takı temizlenmesi için özel kremler satılmaktadır. Bu kremleri satın alarak gümüşlerinizi temizleyebilirsiniz. Kremleri sürebilmeniz için ayrıca gümüş temizleyici bezler de satılmaktadır. Bu bezleri de satın almakta fayda vardır. Kremi beze sürerek gümüş takılarınızı silmeni gerekmektedir. Ardından iyice yıkadığınızda gümüşlerinizin temizlendiğini göreceksiniz.

Gümüş Takılar Neden Kararır?

Gümüş takıların kararması gümüşün doğasında vardır. Gümüş takı alırken “kararma yapmaz değil mi? sorusuna kararma yapmaz cevabı da yanlıştır. Çünkü gümüş kararır. Gümüş takıların kararmasının en önemli nedeni, kükürttür. Kükürt karşısındaki en hafif kükürt kokusunda bile gümüş kararmaya başlamaktadır. Havada hidrojen, kükürt ve sülfürik bulunması sebebi ile gümüş takılar kararma yapmaktadır. Fakat gümüş takılar parlatılabilir, temizlenebilir ve beyazlatılabilir. Gümüş takıların kararmaması için çeşitli önlemlerde alınabilmektedir. Bunlardan en önemlisi saklanma koşullarıdır. Eğer gümüş takı hava almayacağı bir ortamda saklanırsa, takı kutusu gibi, o zaman kararması engellenmektedir.