Düğün Takıları

Düğün, özellikle evlenecek çiftler ve aileleri için oldukça yorucu ve maddi külfeti olan bir süreçtir. Bütün bu sürecim sonucunda çiftlere düğün sırasında gelen konuklar ve aileleri tarafından hediye olarak düğün takıları takılmaktadır. Yöreden yöreye takılar ile ilgili adetler değişiklik göstermektedir. Kimi yöreye göre hediyelik düğün takıları erkek tarafında kalmakta, kimi yöreye göre ise çiftler kendileri almaktadır.  Düğün takılarının nasıl değerlendirileceği ise çiftlerin kendi seçimidir. Bu durumların hukuki boyutları da oldukça araştırılmaktadır. Hukuka göre düğünde takılan düğün takıları kadının hakkı olmaktadır. Bu ayrıntıyı da bilmekte fayda vardır.

Düğün Takıları Nelerdir?

Düğün takıları konuk gelen misafirlerin bütçelerine uygun şekilde getirdikleri hediyelerdir. Kimisi para takarken, kimisi gram ya da çeyrek altın takmaktadır. Genel olarak yakın akrabalar ve aileler hediyelik düğün takıları arasında bileziği tercih etmektedir. Günümüzde altının çok fazla değer kazanmış olması sebebi ile gram altın ve hatta yarım gram altın en çok tercih edilen hediyeliktir. Para takmak istemeyen, daha şık görünsün isteyen misafirler gram ve yarım gram altını hediye olarak takabilirler. Kimi yörelerde düğün takıları karşılıklı alınıp verilmesi gereken bir hediyelik şeklinde görülmektedir. Bu yörelerde düğün sonrası videolar izlenip kimin ne taktığı not edilir ve onların düğünü olduğunda da karşılık olarak aynı takı çeşidi getirilir.

Düğünde Damat ve Gelinin Birbirlerine Hediyeleri

Genel olarak ülkemizde düğün sırasında damat geline düğün takı seti gelin ise damada saat takmaktadır. Bu düğün takıları genel olarak nişan ya da düğün alışverişinde seçilmektedir. Hâlâ geleneklerine bağlı şekilde yaşayan aileler, gelin ve damadı alarak düğün alışverişine çıkarlar. Bu sırada gelinin seçeceği bir düğün takı seti hediye olarak alınır. Bu tamamen gelinin tercihidir. Kimi paha olarak ağırlıktan olan bir takı seti seçerken kimi ise daha günlük kullanabileceği bir takı setini tercih etmektedir. Saat de yine isteğe bağlı olarak gelin tarafının damada aldığı bir hediyedir. Her ne kadar takı seti gibi olmazsa olmazlardan olmasa da bu da bizim geleneklerimiz arasında yer alan bir adetimizdir.

Bu tür takılarda pahalı olması sebebiyle altın yerine gümüş takı setleri de tercih edilebilen takılar arasındadır. Uygun fiyatlı ve şık modellerle gümüş takı setleri de düğünü olacaklar için tercih edilebilecek hediyeler arasında düşünülebilir.

whatsapp.png