Kadınlar Günü

Kadınlar günü bir başka deyişle Dünya Emekçi Kadınlar Günü, dünyanın her tarafında çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. 100 yıldan fazla zamandır kutlanan bu özel gün, bazı ülkelerde iş bırakma eylemleri ile anılmaktadır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

8 Mart 1857 tarihinde Amerika’da New York ilinde kadınların direnişi ile başlamıştır. O dönemde düşük ücretler ve uzun saatler boyunca çalışan kadınlar grev yapmıştır. Bu grevler sırasında fabrikada yangın çıkmıştır. Fabrikanın önündeki barikatlar sebebi ile işçilerden bir kısmı kaçamamıştır ve 129 kadın işçi burada can vermiştir. 1910 senesinde yani bu olayın yaşanmasından 52 sene sonra, Danimarka’nın Kopenhag şehrinde II. Sosyalist Enternasyonal toplantısı düzenlenmiştir. Bu toplantı sırasında Clara Zetkin bir öneri de bulunmuştur ve bu önerinin kabulü ile birlikte her yıl 8 Mart Günü dünyanın her yerinde Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Kadınlar Günü ilk kez 1975 senesinde kutlanmıştır. Bundan 2 sene sonra da Amerika Birleşik Devletleri tarafından Kadın Hakları Uluslararası Barış Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Kadınlar Günü ülkemizde de kutlanmaktadır. İş yerlerinde ve sokaklarda kırmızı karanfil dağıtılması adeta bugünün bir simgesi haline gelmiştir. Ayrıca kadınlar günü için özel kadınlar günü sözleri ile de kadınlarımızın gönlünü almak, bir gün dahi olsa onları daha özel hissettirmek mümkündür. Kadınlar gününde sevdiğiniz ve hayatınızda olan kadınlara güzel sözler ile mutlu edebilir, çiçek gönderebilir ya da çeşitli hediyeler alabilirsiniz. Altın ya da gümüş takı çeşitleri hediyeleri ile de onları bu özel gün de çok daha mutlu hissetmelerini sağlayabilirsiniz. En güzel kadınlar günü sözleri şu şekilde örneklendirilebilir.

·         Kadınların daha değerli sayıldığı, kadına şiddetin ve şiddete bağlı ölümlerin olmadığı, erkekler ile kadınların eşit sayıldığı bir yıl olması dileği ile kadınlar gününüz kutlu olsun.

·         Değeri para ile ölçülemeyen, annelerimiz, kardeşlerimiz, dünyanın en güzel çiçekleri… kadınlar gününüz kutlu olsun.

·         Kadınların erkekler kadar özgür olabildikleri, daha çok sevgi ve saygı gördükleri, şiddetin ve kadın ölümlerinin hiç olmadığı, kadınların çocuk yaşta evlendirilmediği güzel yılların olması dileği ile… kadınlar gününüz kutlu olsun.

 

whatsapp.png