Şahmeran

Yazımıza öncelikle Şahmeran hikâyesi ile başlarsak;

Şahmeran adı verilen bu mitolojik figür orta, güney ve doğu Anadolu kültürlerinde resmedilmiş belinden aşağısı yılan gövde ve baş kısmı insan olarak çizilen akıllı ve iyimser bir varlıktır.  Şahmeran'ın cinsiyet olarak dişi olduğu kabul edilir. Takı dünyasında tarihten gelen mitolojik ve tarihsel figürler büyük önemler taşır. Şahmeran da günümüze ulaşan önemli mitolojik figürler arasında yer almaktadır.  Bu kültürel simgeye özellikle Müslüman toplumlarda orta doğu bölgesinde rastlanılmaktadır. Bu coğrafyaya komşu olmamız nedeniyle Türkler de bu kültürden etkilenmiştir. Şahmeran takı dünyasına bileklik olarak girmiştir. Diğer bilekliklerden en büyük farkı bilek üzerine değil elin orta parmağından geçirilerek elin üzerinden bileklikte son bulmasıdır.

Şahmeran modelleri doğduğu ana topraklarından çıkıp bizim kültürümüzle de karışarak çok daha önemli hale gelmiştir. Kadınlar, günlük hayatlarında üzerlerinde ay yıldız, yusufçuk, kar tanesi, sonsuzluk, nazar boncuğu gibi figürlerle desteklenen Şahmeran bileklerini tercih ederken; özel günlerde zirkon taşlarla kaplı Şahmeran modellerini tercih ederler.

Son derece şık ve zarif bir görüntüye sahip olması nedeni ile kadınların beğenerek kullandıkları aksesuarlar arasında yer alan şahmeran bileklik, son derece kolay bir şekilde takılabilmektedir. Aksesuarı takarken ilk olarak yüzük bölümü ya da parmak kısmı takılmalı ve bilekteki klips takılarak şahmeranın takılışı tamamlanır. Bu arada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ilk önce parmak kısmından geçecek olan bölümün geçirilmesidir. Yine zincir bölümünün eşit takılması da çok önemlidir. Harfli şahmeranlar bileklik, zirkon taşlı şahmeran bileklik vb. oldukça geniş seçeneklere sahip olarak üretilen bu tip bileklikler; kadınların ellerinde çok daha zarif ve şık bir görünüm elde edilmesini sağlayan son derece özel takılardandır.

Şahmeran bileklikler elde şık ve zarif bir görüntü oluştururlar. Bu aksesuarların altın ve gümüş modellerine de rastlamaktadır. Gümüş Şahmeran modelleri arasında günümüzde en çok tercih edilen ay yıldız şahmeranlar ve farklı kesim taşlı Şahmeran türleridir. Siz de kombinlerinize yeni bir farklılık katmak istiyorsanız Şahmeran bileklik modellerimizi inceleyebilir ve beğendiğiniz modelleri güvenli bir şekilde kolayca satın alabilirsiniz.

Aktif filtreler

Filtreleme ölçütü

Stok durumu

Stok durumu

whatsapp.png